Discord kullanıcılarına kötü haber, tüm şartlar değişiyor

Discord, 15 Nisan itibarıyla hizmet şartlarında önemli bir değişiklik yaptı: tahkim maddesi. Bu madde, kullanıcılar için önemli değişiklikler getiriyor ve Discord’da aktif olan herkes için bu durum, sözleşme detaylarında kolaylıkla gözden kaçabilir. Yeni sözleşmeden çıkış yapma şansınız var, bunun için ise 15 Mayıs’a kadar süreniz bulunuyor.

Tahkim, mahkeme dışında hukuki uyuşmazlıkları çözme yöntemidir. Discord‘un yeni maddesiyle, şirketle herhangi bir anlaşmazlık yaşamanız durumunda, dava açamaz veya diğer etkilenen kullanıcılarla birlikte toplu dava açamazsınız. Bu durum yalnızca ABD’de ikamet eden kullanıcılar için geçerlidir.

Discord kullanıcılarına kötü haber, tüm şartlar değişiyor

Yeni hizmet şartlarına göre, kullanıcılarla Discord arasındaki uyuşmazlıklar özel toplantılarda ele alınacak ve bu toplantılar başarısızlıkla sonuçlanırsa, tahkime gidilecek. Bu süreç özel olduğundan, kanıtların veya sonuçların kamuoyu tarafından incelenmesi mümkün değil. Ayrıca, bu süreç pahalı olabilir ve temyiz hakkı garantisi yoktur. Tahkimci ne karar verirse, o karar nihaidir. Genellikle, büyük kaynaklara sahip şirketler bu süreçten yararlanırken, bireyler dezavantajlı duruma düşebilir.

McDonald’s da geçen sonbaharda benzer bir yol izledi. Eğer McDonald’s uygulamasını kullanmak ve örneğin Cuma günleri ücretsiz patates fritöz kazanmak istiyorsanız, tahkim maddesini kabul etmek zorundasınız. McDonald’s‘ın müşteri davaları hakkında kamuoyunu yönlendirme geçmişi var. Hatırlarsanız, bir kadın McDonald’s‘tan aldığı aşırı sıcak kahve yüzünden üçüncü derece yanıklar almış ve bu olayı mahkemeye taşımıştı. Kadın davayı kazanmasına rağmen, McDonald’s PR makinesi bu olayı Amerikalıların dava düşkünü olduğuna dair bir şaka gibi gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x